Premiile Gopo 2021: peste 80 de producții în competiția pentru nominalizări

Premiile Gopo 2021
Descriere foto: Premiile Gopo 2021

87 de filme românești, lansate în cinematografe, festivaluri naționale și internaționale sau pe platforme de video on demand în 2020, intră în cursa pentru nominalizările la cea de-a 15-a ediție a Galei Premiilor Gopo, cel mai important eveniment care aduce anual în fața publicului și a industriei realizările cinematografiei românești.

16 lungmetraje se regăsesc pe lista propusă pentru nominalizările categoriei „Cel mai bun film”, dintre care opt lungmetraje de ficțiune, printre care se numără „Tipografic majuscul” (r. Radu Jude), „5 minute” (r. Dan Chișu), „Dragoste 2. America” (r. Florin Șerban), „Ivana cea groaznică” (r. Ivana Mladenovic), „Urma” (r. Dorian Boguță) sau „Miami Bici” (r. Jesus del Cerro), și opt lungmetraje documentare, din care menționăm titluri precum „colectiv” (r. Alexander Nanau), „Acasă” (r .Radu Ciorniciuc), „Totul nu va fi bine” (r. Adrian Pîrvu și Helena Maksyom).

„Lemn” (r. Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst și Ebba Sinzinger), „1989. Jurnalul unei revoluții” (r. Carmen Lidia Vidu), „30 de ani și 15 minute” (r. Ștefan Mandachi), „Oameni cu rotile” (r. Cornel Mihalache) și „Superhombre” (r. Lucian Mircu, Mircea Gherase) sunt doar o parte dintre cele 12 producții înscrise la categoria documentar.

La categoria de scurtmetraj au fost înscrise 67 de titluri, dintre care „01.05.2020” (Claudiu Mitcu, Ioachim Stroe, Andrei Butică), „Basmofilia” (r. Tudor Jurgiu), „Bucureștiul văzut de sus” (r. Andrei Răuțu), „Călătorii reciclate” (r. Alexandru Solomon), „Cântec de leagăn” (r. Paul Mureșan), „Iepurele și pisica” (Ruxandra Ghițescu), „În noapte” (r. Ana Pasti), „Jurnalul meu de România” (r. Carmen Lidia Vidu), „Kaimos” (r. Sarra Tsorakidis), „Laila” (r. Raya Al Souliman), „Luna mea” (r. Claudiu Mitcu), „Mă uit înapoi și dispare” (r. Teona Galgoțiu), „Sașa și Petre” (r. Luca Istodor), „The Days” (r. Andrei Crețulescu), „Totul pentru Riana” (r. Mihai Gavril Dragolea), „Trecea un prinț călare” (r. Cristina Groșan), „Zimnicea” (r. Bogdan Naumovici). 

Lista filmelor care intră în cursa pentru nominalizări la Premiile Gopo 2021:

 

LUNGMETRAJ FICȚIUNE:

 

5 MINUTE – regia Dan Chișu

ASTRONAUTUL LUI DUMNEZEU – regia Octavian Repede

DRAGOSTE 2. AMERICA – regia Florin Șerban

IVANA CEA GROAZNICĂ – regia Ivana Mladenovic

MIAMI BICI – regia Jesus del Cerro

NOUĂ POVEȘTI DE DRAGOSTE ȘI URĂ ÎN IZOLARE – regia Dan Chișu

TIPOGRAFIC MAJUSCUL – regia Radu Jude

URMA – regia Dorian Boguță

 

DOCUMENTAR:

 

30 DE ANI ȘI 15 MINUTE – regia Stefan Mandachi

1989. JURNALUL UNEI REVOLUȚII – regia Carmen Lidia Vidu

89. OGLINZI ȘI FUM – regia Alexandru Stănescu

ACASĂ  – regia Radu Ciorniciuc

COLECTIV – regia Alexander Nanau

NO FESTIVAL – regia Dorin Marcu

NOSTALGIA DICTATURII – regia Marius Th. Barna

SUPERHOMBRE – regia Lucian Mircu, Mircea Gherase

TOTUL NU VA FI BINE – regia Adrian Pîrvu și Helena Maksyom

LEMN – regia Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst și Ebba Sinzinger

GRANIȚA MORȚII – regia Cătălin Apostol

OAMENI CU ROTILE – regia Cornel Mihalache

 

SCURTMETRAJ:

 

01.05.2020 – regia Claudiu Mitcu, Ioachim Stroe, Andrei Butică

9 BALOONS – regia Teodora Cătănea, Rebeca Dăduianu, Teodora Gavriluț, Dorel Mărgărit, Ștefania Mihai, Alexandra Jucan, Alexandra Ionescu, Bianca Oana, Adrian Ștefănescu

ABNEGAȚIE – regia Claudiu Oprea

ALMA – regia Andreea Parfenov

APARTAMENTUL X – regia Marius Papară

APROPIERI – regia Ioana Grigore

ATRII, VENTRICULE – regia Laura Pop

BASMOFILIA – regia Tudor Jurgiu

BUCUREȘTIUL VĂZUT DE SUS – regia Andrei Răuțu

CĂLĂTORII RECICLATE – regia Alexandru Solomon

CANDY CAN – regia Anton Octavian

CÂNTEC DE LEAGĂN – regia Paul Mureșan

CARTIERUL – regia Călin Gherghevici

CERBUL A TRECUT PRIN FAȚA MEA – regia Vlad Petri

CERUL CURAT DE TRĂZNET NU SE TEME – regia Ada Gabor

CONTRABANDA – regia Adrian Serecuț

CORIJENT – regia George ve Gänæaard

DACĂ NE DEȘTEPTĂM – regia Larisa Faber

DATORIA – regia Andrei Redinciuc

DOI FĂRĂ – regia Miruna Minculescu

ELEFANT DEPARTE – regia Teona Galgoțiu

EXTERIOR IN IZOLARE – regia Matei Branea

I AM HERE – regia Alina Manolache

IDILA – regia Mihai Mincan

IEPURELE ȘI PISICA – regia Ruxandra Ghițescu

ILUZIA CREATIVITĂȚII – regia Alex Lungu

ÎMPREUNĂ – regia  Alma Buhagiar

ÎN NOAPTE  – regia Ana Pasti

ÎNMORMÂNTAREA – regia Paul Berenstain

INVIZIBILII – regia 4inaroom

JURNAL CU MAMA – regia Vlad Popa

JURNALUL MEU DE ROMÂNIA – regia Carmen Lidia Vidu

KAIMOS – regia Sarra Tsorakidis

LAILA – regia Raya Al Souliman

LUNA MEA – regia  Claudiu Mitcu

M:UN COPIL RĂPIT – regia Cimpoeșu Dan

MĂ UIT ÎNAPOI ȘI DISPARE – regia Teona Galgotiu

MEZZO FORTE – regia Eugen Dediu

MOARTEA ȘI CAVALERUL – regia Radu Gaciu

MY FRIEND – regia Marin Cumatrenc

OASPEȚII – regia Răzvan Aprozeanu

OLIMPIA – regia Ana Preda

PĂMÂNTUL LUI DUMNEZEU – regia Alin Țone

PIERDEREA PARADISULUI – regia Marius Papară

PLANUL DE ZBOR – regia Gabriel Durlan

POVESTIRI DIN ORAȘUL OBOR – regia Ada Gabor

PROBLEME LA APARTAMENTUL 14 – regia Radu Barbu

RANDOM CHOCOLATE FACTS ABOUT US – regia Miruna Minculescu

REFLEXII ÎN EST – regia Andreea Bortun

SAȘA ȘI PETRE – regia Luca Istodor

SCURTĂ LECȚIE DE ORNITOLOGIE – regia Miruna Minculescu

STATUL PARALEL – regia  Octav Chelaru

THANK YOU FOR YOUR TEETH! – regia George ve Gänæaard & Horia Cucută

THE WRONG DAY / ZIUA GREȘITĂ – regia Dan Tudor

THESE DAYS – regia Andrei Crețulescu

ȚINUTUL CARE NU DOARME NICIODATĂ – regia Andra Tarara, David Schwartz

TITUS & MIRABELA – regia Melania Crisan

TOTUL PENTRU RIANA – regia Mihai Gavril Dragolea

TRACK ONE – regia  Dan Tudor

TRECEA UN PRINȚ CĂLARE – regia Cristina Groșan

ULTIMA ȘANSĂ – regia Andrei Budău

URȘII – regia Alin Duruian

VÂNĂTOAREA DE CERBI – regia Andrei Olănescu

VENIM PE RÂND ȘI MERGEM PE SĂRITE – regia  Mihnea Toma

WHITE – regia Dan Tudor

ZIMNICEA – regia  Bogdan Naumovici

ZOE ȘI TOM – regia Ada Gabor

 

Juriul de preselecție, care va stabili nominalizările pentru toate categoriile, a fost desemnat de către board-ul consultativ al Gopo și este alcătuit din 11 profesioniști din domeniul cinematografic: criticii de film Iulia Blaga, Irina Trocan, Victor Morozov, Călin Boto și Gabriela Filippi, regizorii Marius Olteanu, Mona Nicoară și Nora Agapi, actrița Emilia Dobrin, editorul Eugen Kelemen și Ioana Dragomirescu, coordonatoarea Cinema Elvire Popesco. 

Nominalizările la toate categoriile Premiilor Gopo vor fi stabilite în luna mai. După anunţul nominalizărilor, peste 650 de profesionişti activi din toate domeniile industriei de film româneşti vor fi invitaţi să voteze pentru desemnarea câştigătorilor trofeelor Gopo 2021, prin intermediul unui mecanism de vot asigurat de prestigioasa firmă de audit şi consultanţă PwC România, cu care organizatorii Premiilor Gopo au demarat un parteneriat încă din 2011. 

Gala Premiilor Gopo 2021 este organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc împreună cu Asociația Film și Cultură Urbană, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei și Babel Communications.



Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți Spectacola și pe Google News

Autorul articolului: Georgiana Ioniţă | Dată: 19 apr, 12:30 | Categorie: Cinematografie
Get it on App Store Get it on Google Play